Resultater

BIS & Gruppeplaceringer

Best in Show

Plac.

Kat.

Udstiller

Køn

Race, variant

Point

1

404

Jørn T. Schmidt

0,1

Belgisk Hare

96,0

2

489

Lars Andersen

1,0

Alaska

96,0

3

1100

Jørn T. Schmidt

0,1

Hermelin, Vildtgrå

96,0

 

Kæmperacer

Plac.

Kat.

Udstiller

Køn

Race, variant

Point

1

75

Aase Beith Jensen

1,0

Fransk Vædder, vildtgrå

95,5

2

78

Aase Beith Jensen

1,0

Fransk Vædder, vildtgrå

95,5

3

43

Ursula Høgh

1,0

Tysk Kæmpeschecke, sort

95,0

 

Store racer

Plac.

Kat.

Udstiller

Køn

Race, variant

Point

1

150

Helle J Mathiasen

1,0

Stor Chinchilla

95,5

2

208

Hans Jørn Anhøj

1,0

New Zealand Red

95,5

3 223 Lone Arildshov 1,0 Wiener, vildtblå

95

 

Afvigende hårstruktur

Plac.

Kat.

Udstiller

Køn

Race, variant

Point

1

301

Kaj Kristensen

0,1

Rex, hvid rødøjet

95,5

2

316

Bjoerk og Jens Vilidur

1,0

Rex, Zobel brun

95,5

3

299

Kaj Kristensen

0,1

Rex, hvid rødøjet

95,5

 

Mellemstore racer

Plac.

Kat.

Udstiller

Køn

Race, variant

Point

1

404

Jørn T. Schmidt

0,1

Belgisk Hare, vildtrød

96,0

2

489

Lars Andersen

1,0

Alaska

96,0

3

417

Kenn T. Mikkelsen

1,0

Belgisk Hare, vildtrød

96,0

 

Små racer

Plac.

Kat.

Udstiller

Køn

Race, variant

Point

1

789

Knud M Jensen

0,1

Tan, sort

95,5

2

654

Morten Andersen

0,1

Lille Havana

95,5

3

745

Jens Åge Jensen

1,0

Lille Sølv, sort

95,5

 

Dværgracer

Plac.

Kat.

Udstiller

Køn

Race, variant

Point

1

1100

Jørn T. Schmidt

0,1

Hermelin, vildtgrå

96,0

2

1142

Bastian Beck

1,0

Hermelin, sort

96,0

3

1114

Ole Haulund

1,0

Hermelin, vildtgrå

96,0

 

Ærespræmieliste - Klasse L

Nr.

Navn

Køn Race og variant

Point

1

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

3,1 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

383,0

2

Thorben Vernersen, Hobro

1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

287,0

3

Kenn T. Mikkelsen, Bjerringbro

2,2 Belgisk Hare, vildtrød

381,5

4

Kaj Kristensen, Brovst

1,3 Rex, hvid, rødøjet

381,0

5

Torben F. Christensen, Randers SØ

1,3 Tan, sort

381,0

6

Ole Haulund Christensen, Otterup

1,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

286,0

7

Bodil & Anton Dam, Struer

0,3 Hermelin, zobel, blå

286,0

8

Aase Beith Jensen, Hjørring

2,1 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

286,0

9

Erik Jensen, Jerslev J

1,3 Thyringer, madagascar

380,5

10

Kim Kjøller, Rønne

1,3 Schwarzgrannen, schwarzgrannen

380,5

11

Bent Ernstsen, Ryomgård

1,3 Hermelin, hvid, rødøjet

380,5

12

Jens Åge Jensen, Kalundborg

2,2 Lille Sølv, sort

380,5

13

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

2,1 Belgisk Hare, vildtrød

285,5

14

Knud M. Jensen, Børkop

2,1 Bourgogne, gulrød

285,5

15

Bent Jensen, Hemmet

2,1 Zobel, brun

285,5

16

Poul Erik Søndergaard, Viborg

3,0 Rex, dalmatiner, sort

285,5

17

Jan Mortensen, Regstrup

1,3 Hvid Land, hvid, rødøjet

380,0

18

Ursula Høgh, Solbjerg

1,3 Tysk Kæmpeschecke, sort

380,0

19

Mads Nielson, Aulum

2,2 Satin, elfenben

380,0

20

Jens Åge Jensen, Kalundborg

1,3 Lille Sølv, blå

379,5

21

Christian Aaen, Vadum

1,3 Hermelin, hvid, rødøjet

379,5

22

René Jensen, Stenstrup

1,3 Alaska, sort

379,5

23

Jette Søndergård, Hobro

1,3 Lille Havana, brun

379,5

24

Lars Andersen, Spøttrup

2,2 Alaska, sort

379,5

25

Søren Ask Sørensen, Randers NV

2,2 Lille Chinchilla, chinchilla

379,5

26

Marianne Paaske, Randers SØ

2,2 Hollænder, sort

379,5

27

Gitte Hoffmeister, Mørkøv

2,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

379,5

28

Niels Hansen, Åkirkeby

3,1 Alaska, sort

379,5

29

Kristian Dalsgaard, Skødstrup

3,1 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

379,5

30

Esben Midtiby, Ringkøbing

3,1 Wiener, vildt- & jerngrå

379,5

31

Knud M. Jensen, Børkop

1,2 Tan, sort

285,0

32

Hans Jørn Anhøj, Egtved

1,2 New Zealand Red, ræverød

285,0

33

Frida P. Mogensen, Ryomgård

1,2 Hermelin, white, sort

285,0

34

Laura Mehtonen, Urjala, SF

1,2 Rex, castor

285,0

35

Bastian Bech, Rønne

0,3 Hermelin, sort

285,0

36

Frank Kristensen, Hammel

2,1 Hermelin, zobel, blå

285,0

37

Jørgen Larsen, Horsens

2,1 Hollænder, japaner, sort/rødgul

285,0

38

Malene Nielsen, Thorsø

1,3 Satin, isabella

379,0

39

Egon Carstens, Viborg

1,3 Engelsk Schecke, sort

379,0

40

Jens Peter Mogensen, Ryomgård

1,3 Belgisk Hare, vildtrød

379,0

41

Jørn Thomsen, Svendborg

1,3 Sachsengold, rødorange

379,0

42

Tove Alsner, Grenå

1,3 Angora, hvid, rødøjet

379,0

43

Morten Andersen, Viborg

2,2 Lille Havana, brun

379,0

44

Poul Beith Jensen, Hjørring

2,2 Tan, sort

379,0

45

Michael Christensen, Ringsted

2,2 Fuchs, hvid, rødøjet

379,0

46

Kurt Pedersen, Otterup

2,2 Perle Egern, vildtblå

379,0

47

Lars K. Hansen, Rudkøbing

2,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

379,0

48

Jens Jøren Hesel, Skive

3,1 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

379,0

49

Svend Møller, Kokkedal

1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet

284,5

50

Nikolai Høyer, Store Heddinge

1,2 Rhinsk Schecke, sort/rødgul

284,5

51

Tanja Horn, Dianalund

1,2 Engelsk Vædder, sort

284,5

52

Michael Kristensen, Hadsten

0,3 Lille Havana, brun

284,5

53

Preben S. Jakobsen, Aars

0,3 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort

284,5

54

Helle J. Mathiasen, Assens

2,1 Stor Chinchilla, chinchilla

284,5

55

Ivan Rasmussen, Vester Skerninge

2,1 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

284,5

56

Bent Jensen, Hemmet

2,1 Zobel, blå

284,5

57

Rebecca Nygaard, Gistrup

2,1 Hermelin, zobel, blå

284,5

58

Michael Christiansen, Gistrup

3,0 Dværg Vædder, isabella

284,5

59

Lone Arildskov, Mariager

3,0 Wiener, vildtblå

284,5

60

Poul Beith Jensen, Hjørring

3,0 Lille Chinchilla, chinchilla

284,5

61

Svend Møller, Kokkedal

3,0 Stor Chinchilla, chinchilla

284,5

62

Thorben Vernersen, Hobro

3,0 Lille Tysk Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs

284,5

63

Bent Jørgensen, Malling

1,3 Hermelin, white, brun

378,5

64

Erik Jensen, Jerslev J

2,2 Bourgogne, gulrød

378,5

65

Henning Hansen, Rønne

2,2 Thyringer, madagascar

378,5

66

Lars Sørensen, Odense SV

2,2 Lille Wiener, blå

378,5

67

Egon Severinsen, Frederikshavn

2,2 Lille Havana, brun

378,5

68

Louise Møller, Gredstedbro

3,1 Dværgschecke, sort

378,5

69

Karl Sørensen, Thisted

3,1 Hermelin, hvid, rødøjet

378,5

70

Jesper Tranberg, Rønne

1,2 Beige, beige

284,0

71

Anne Lähdesmäki, Koskenkorva, SF

1,2 Perle Egern, vildtblå

284,0

72

Christian Aaen, Vadum

1,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

284,0

73

Hans C. Andersen, Skibby

1,2 New Zealand Red, ræverød

284,0

74

Jesper Tranberg, Rønne

1,2 Hermelin, hvid, rødøjet

284,0

75

Mikkel Ulrick Andersen, Løkken

1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

284,0

76

Jens Åge Jensen, Kalundborg

1,2 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort

284,0

77

Torben F. Christensen, Randers SØ

1,2 Rex, castor

284,0

78

Matias Winther Jensen, Vinderup

1,2 Satin, elfenben

284,0

79

Lissy Søndergaard, Tjele

0,3 Stor Sølv, sort

284,0

80

Gerner Rasmussen, Aarup

0,3 Hermelin, japaner, sort/rødgul

284,0

81

Kenn T. Mikkelsen, Bjerringbro

2,1 Hermelin, zobel, blå

284,0

82

Nikolai Høyer, Store Heddinge

2,1 Lille Tysk Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs

284,0

83

Frode Klevang, Odense SV

2,1 Hermelin, hvid, rødøjet

284,0

84

Lissy Søndergaard, Tjele

2,1 Stor Sølv, vildtgrå

284,0

85

Jørgen Egelund, Svendborg

2,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

284,0

86

Bjoerk & Jens  Vilidur, Næstved

3,0 Rex, zobel, brun

284,0

87

Leif Jensen, Fårup

3,0 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

284,0

88

Frode Klevang, Odense SV

3,0 Hermelin, japaner, sort/rødgul

284,0

89

Lindy Jensen, Støvring

3,0 Tan, sort

284,0

90

Peder Andersen, Vejle

3,0 Lille Egern, gråblå

284,0

91

Jytte Knudsen, Hjørring

3,0 Hermelin, lutino

284,0

92

Bent Jørgensen, Malling

1,3 Hermelin, white, sort

378,0

93

Poul Erik Nielsen, Svinninge

1,3 Tan, sort

378,0

94

Lise Hansen, Rudkøbing

2,2 Dværg Vædder, vildtblå

378,0

95

Hanne H. Kristensen, Hadsten

3,1 Lille Chinchilla, chinchilla

378,0

96

Erik Andersen, Tjele

3,1 Lille Sølv, sort

378,0

97

Thorben Vernersen, Hobro

1,3 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

377,5

98

Doris Jensen, Hjørring

1,3 Lille Egern, gråblå

377,5

99

Lars Sørensen, Odense SV

2,2 Wiener, hvid, blåøjet

377,5

100

Benny Garly, Rødkærsbro

2,2 Japaner, sort/rødgul

377,5

101

Svend Pedersen, Thorsø

2,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

377,5

102

Michael Christensen, Ringsted

2,2 Lille Sølv, vildtgrå

377,5

103

Erik Andersen, Tjele

2,2 Lille Sølv, vildtgul

377,5

104

Diana Lyk, Nordborg

3,1 Lille Rex, blå

377,5

105

Frank Kristensen, Hammel

3,1 Lille Rex, sort

377,5

106

Jens Kjøller, Rønne

3,1 Engelsk Schecke, sort

377,5

107

Mette Lene Hesse, Allingåbro

3,1 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

377,5

108

Tim Hansen, Gråsten

1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet

283,5

109

Emma Ulrick Andersen, Løkken

1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

283,5

110

Gitte Ostermann, Slangerup

0,3 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid

283,5

111

Bent Jensen, Hemmet

0,3 Dværghare, hvid, rødøjet

283,5

112

Erik Andersen, Tjele

2,1 Lille Sølv, blå

283,5

113

Anette Jensen, Viborg

2,1 Hollænder, sort

283,5

114

Peder Emil Hansen, Skjern

2,1 Blå Wiener, blå

283,5

115

Anette Jensen, Viborg

3,0 Lille Rex, sort

283,5

116

Aksel Nissen, Vojens

3,0 Hollænder, madagascar

283,5

117

Christian Engen, Bindslev

1,3 Fransk Vædder, chinchilla

377,0

118

Mogens Hollensen, Brønderslev

1,3 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

377,0

119

Gitte Petersen, Frederikshavn

2,2 Løvehoved, hvid, blåøjet

377,0

120

Anna Lise Sørensen, Skals

1,2 Isabella, isabella

283,0

121

Michael Kristensen, Hadsten

1,2 Hermelin, zobel, brun

283,0

122

Ulrich Kornum, Aarhus N

1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet

283,0

123

Kristian Mose Kristensen, Brovst

1,2 Rex, dalmatiner, sort

283,0

124

Leo Sommer, Bøvlingbjerg

0,3 Dværg Vædder, kappetegnet, chinchilla

283,0

125

Michael Ostermann, Slangerup

0,3 Marburger Egern, gråblå med brunanlæg

283,0

126

Frode Klevang, Odense SV

2,1 Hermelin, lutino

283,0

127

Rebecca Ærengren, Sæby

2,1 Hollænder, japaner, sort/rødgul

283,0

128

Mikkel Ulrick Andersen, Løkken

2,1 Dværg Vædder, chinchilla

283,0

129

Michael G. Nielsen, Bylderup Bov

2,1 Dværg Vædder, sort

283,0

130

Morten Andersen, Viborg

3,0 Hermelin, hvid, blåøjet

283,0

131

Nikolai Høyer, Store Heddinge

3,0 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

283,0

 

Ærespræmieliste - Klasse K

Nr.

Navn

Køn Race og variant

Point

1

Else M. B. Thaysen, Løgumkloster

pro Produkter, Uldprodukter

95,0

 

Ærespræmieliste - Klasse C

Nr.

Navn

Køn Race og variant

Point

1

Rasmus Vestergaard Bak, Nexø

1,0 Blå Wiener, blå

95,5

2

Sofie Helene Strudahl, Vemmelev

0,1 Lille Rex, japaner, sort/rødgul

95,0

3

Kristian Mose Kristensen, Brovst

0,1 Rex, dalmatiner, sort

95,0

4

Tim Hansen, Gråsten

0,1 Hvid Land, hvid, rødøjet

95,0

5

Christian Engen, Bindslev

0,1 Fransk Vædder, chinchilla

95,0

6

Mogens Hollensen, Brønderslev

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95,0

7

Mogens Hollensen, Brønderslev

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95,0

8

Tia Engelbrecht Loklint, Agerbæk

1,0 Dværg Vædder, blå

95,0

9

Anette Jensen, Viborg

1,0 Lille Rex, sort

95,0

10

Laura Klembo, Slagelse

1,0 Hermelin, hotot, sort

95,0

11

Frida P. Mogensen, Ryomgård

1,0 Hermelin, white, sort

95,0

12

Susanne Toft, Trustrup

1,0 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort

95,0

13

Heidi Pedersen, Rønne

1,0 Alaska, sort

95,0

14

Bent Jensen, Hemmet

1,0 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

95,0

15

Karina Vilsbøll, Holsted

1,0 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

95,0

16

Anita Junker Skov-Pedersen, Oksbøl

1,0 Lille Rex, marburger

95,0

 

Landsudvalgets konkurrencér

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2020 – senior

1

Kenn Mikkelsen

Belgisk Hare, vildtrød

571,5

2

Jørn Schmidt

Hermelin, vildtgrå

570,5

3

Erik Jensen

Thyringer

570

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2020 – junior

1

Mikkel Ulrick Andersen

Dværg Vædder, vildtgrå

378

2

Michael G. Nielsen

Dværg Vædder, sort

375,5

3

Mikkel Midtiby

Dværg, Vædder, madagascar

374

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2020 – double

1

Poul Beith Jensen
Erik Jensen

Tan, sort
Thyringer

757,5

 

2

Preben Jakobsen
Kaj Kristensen

Belgisk Kæmpe, vildtgrå
Rex, hvid, rødøjet

757,5

3

Lissy Søndergaard, Tjele
Jørn Schmidt

Stor Sølv, sort
Hermelin, vildtgrå

757,5

 

Fremavlscenterdysten 2020

1

Kenn Mikkelsen

Belgisk Hare, vildtrød

381

2

Esben Midtiby

Wiener, vildtgrå

379,5

3

Kim Kjøller

Schwarzgrannen

379

 

Foreningsmesterskab i Racekaninavl 2020
 

1

Østhimmerland

947,5

Pokalliste

Pokal

Navn

Race, variant

Koen

Point

DK´s vandrepokal

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

3,1

383,0

Hermelinklubbens bedste 1,1

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,1

192,0

John Guldholms Mindepokal

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

3,1

383,0

Danmarks bedste enkeltdyr

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Belgisk Hare, vildtrød

0,1

96,0

DK´s ungdomspokal

Frida P. Mogensen, Ryomgård

Hermelin, white, sort

0,1

95,5

Gerard de Graffs Mindepokal

Mads Nielson, Aulum

Satin, elfenben

0,1

95,0

Amagerlands ungdomspokal

Mikkel Ulrick Andersen, Løkken

Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,2

284,0

Danske Angora-avleres fællessalg

Tove Alsner, Grenå

Angora, hvid, rødøjet

1,2

284,5

Racepokal, Belgisk Kæmpe

Preben S. Jakobsen, Aars

Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort

0,3

284,5

Racepokal, Tysk Kæmpeschecke

Ursula Høgh, Solbjerg

Tysk Kæmpeschecke, sort

1,3

380,0

Racepokal, Fransk Vædder

Aase Beith Jensen, Hjørring

Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

2,1

286,0

Racepokal, Stor Chinchilla

Helle J. Mathiasen, Assens

Stor Chinchilla, chinchilla

2,1

284,5

Racepokal, Stor Sølv

Lissy Søndergaard, Tjele

Stor Sølv, sort

0,3

284,0

Racepokal, Blå Wiener

Peder Emil Hansen, Skjern

Blå Wiener, blå

2,1

283,5

Racepokal, Californian

Gunner Sørensen, Skals

Californian, sort

1,3

376,0

Racepokal, Engelsk Vædder

Tanja Horn, Dianalund

Engelsk Vædder, sort

1,2

284,5

Racepokal, New Zealand Red

Hans Jørn Anhøj, Egtved

New Zealand Red, ræverød

1,2

285,0

Racepokal, Wiener

Esben Midtiby, Ringkøbing

Wiener, vildt- & jerngrå

3,1

379,5

Racepokal, Angora

Tove Alsner, Grenå

Angora, hvid, rødøjet

1,3

379,0

Racepokal, Fuchs

Michael Christensen, Ringsted

Fuchs, hvid, rødøjet

2,2

379,0

Racepokal, Satin

Mads Nielson, Aulum

Satin, elfenben

2,2

380,0

Racepokal, Rex

Kaj Kristensen, Brovst

Rex, hvid, rødøjet

0,3

286,0

Racepokal, Lille Rex

Diana Lyk, Nordborg

Lille Rex, blå

3,1

377,5

Racepokal, Bourgogne

Knud M. Jensen, Børkop

Bourgogne, gulrød

2,2

380,0

Racepokal, Hvid Land

Jan Mortensen, Regstrup

Hvid Land, hvid, rødøjet

2,2

380,0

Racepokal, Belgisk Hare

Kenn T. Mikkelsen, Bjerringbro

Belgisk Hare, vildtrød

2,2

381,5

Racepokal, Isabella

Anna Lise Sørensen, Skals

Isabella, isabella

1,2

283,0

Racepokal, Japaner

Benny Garly, Rødkærsbro

Japaner, sort/rødgul

2,2

377,5

Racepokal, Rhinsk Schecke

Nikolai Høyer, Store Heddinge

Rhinsk Schecke, sort/rødgul

1,2

284,5

Racepokal, Sallander

Søren Jensen, Jerslev

Sallander, sallander

1,2

281,5

Racepokal, Thyringer

Erik Jensen, Jerslev J

Thyringer, madagascar

1,3

380,5

Racepokal, White

Niels J. Møller, Farsø

White, sort

2,1

282,0

Racepokal, Alaska

René Jensen, Stenstrup

Alaska, sort

1,3

379,5

Racepokal, Lille Tysk Vædder

Kristian Dalsgaard, Skødstrup

Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

3,1

379,5

Racepokal, Beige

Jesper Tranberg, Rønne

Beige, beige

1,2

284,0

Racepokal, Lille Chinchilla

Søren Ask Sørensen, Randers NV

Lille Chinchilla, chinchilla

2,2

379,5

Racepokal, Deilenaar

Karl Bruun Nielsen, Ringsted

Deilenaar, vildtrød

2,1

282,5

Racepokal, Lille Egern

Peder Andersen, Vejle

Lille Egern, gråblå

3,0

284,0

Racepokal, Marburger Egern

Michael Ostermann, Slangerup

Marburger Egern,

0,3

283,0

Racepokal, Perle Egern

Kurt Pedersen, Otterup

Perle Egern, vildtblå

2,2

379,0

Racepokal, Engelsk Schecke

Egon Carstens, Viborg

Engelsk Schecke, sort

1,3

379,0

Racepokal, Lille Havana

Jette Søndergård, Hobro

Lille Havana, brun

1,3

379,5

Racepokal, Hollænder

Marianne Paaske, Randers SØ

Hollænder, sort

2,2

379,5

Racepokal, Sachsengold

Jørn Thomsen, Svendborg

Sachsengold, rødorange

1,3

379,0

Racepokal, Schwarzgrannen

Kim Kjøller, Rønne

Schwarzgrannen, schwarzgrannen

1,3

380,5

Racepokal, Lille Sølv

Jens Åge Jensen, Kalundborg

Lille Sølv, sort

2,2

380,5

Racepokal, Tan

Torben F. Christensen, Randers SØ

Tan, sort

1,3

381,0

Racepokal, Lille Wiener

Lars Sørensen, Odense SV

Lille Wiener, blå

2,2

378,5

Racepokal, Zobel

Bent Jensen, Hemmet

Zobel, brun

2,1

285,5

Racepokal, Ørestad

Bent Jensen, Hemmet

Ørestad, hvid, rødøjet

1,2

282,5

Racepokal, Russer

Søren Dalsgaard, Silkeborg

Russer, sort

1,2

280,0

Racepokal, Dværg Vædder

Thorben Vernersen, Hobro

Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,2

287,0

Racepokal, Dværgschecke

Louise Møller, Gredstedbro

Dværgschecke, sort

3,1

378,5

Racepokal, Løvehoved

Gitte Petersen, Frederikshavn

Løvehoved, hvid, blåøjet

2,2

377,0

Racepokal, Hermelin

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

3,1

383,0

Racepokal, Dværghare

Bent Jensen, Hemmet

Dværghare, hvid, rødøjet

0,3

283,5

Gruppevinder, Kæmperacer

Aase Beith Jensen, Hjørring

Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,0

95,5

Gruppevinder, Store racer

Rasmus Vestergaard Bak, Nexø

Blå Wiener, blå

1,0

95,5

Gruppevinder, Afvigende hårstruktur

Kaj Kristensen, Brovst

Rex, hvid, rødøjet

0,1

95,5

Gruppevinder, Mellemstore racer

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Belgisk Hare, vildtrød

0,1

96,0

Gruppevinder, Små racer

Knud M. Jensen, Børkop

Tan, sort

0,1

95,5

Gruppevinder, Dværgracer

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

0,1

96,0

Chinchillaklubben, Stor Chinchilla

Helle J. Mathiasen, Assens

Stor Chinchilla, chinchilla

2,1

284,5

Chinchillaklubben, Lille Chinchilla

Søren Ask Sørensen, Randers NV

Lille Chinchilla, chinchilla

2,2

379,5

Chinchillaklubben, Chin, andre racer

Mikkel Ulrick Andersen, Løkken

Dværg Vædder, chinchilla

2,1

283,0

Kæmpeklubben, Bedste han

Ursula Høgh, Solbjerg

Tysk Kæmpeschecke, sort

1,0

95,0

Kæmpeklubben, Bedste hun

Preben S. Jakobsen, Aars

Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort

0,1

95,0

Kæmpeklubben, Bedste 1,2

Ursula Høgh, Solbjerg

Tysk Kæmpeschecke, sort

1,2

285,0

Kæmpeklubben, Bedste ikke vildtgrå

Meiner Kristiansen, Hornslet

Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,0

94,5

ScheckeHollænderKlubben - Bedste kollektion

Ursula Høgh, Solbjerg

Tysk Kæmpeschecke, sort

1,3

380,0

ScheckeHollænderKlubben - Bedste han

Egon Carstens, Viborg

Engelsk Schecke, sort

1,0

95,0

ScheckeHollænderKlubben - Bedste hun

Marianne Paaske, Randers SØ

Hollænder, sort

0,1

95,0

ScheckeHollænderKlubben - Californian

Gunner Sørensen, Skals

Californian, sort

0,1

94,0

ScheckeHollænderKlubben - Supercup m vægtgrænse

Louise Møller

Dværgschecke,

 

761,0

ScheckeHollænderKlubben - Supercup u vægtgrænse

Ursula Høgh

Tysk Kæmpeschecke,

 

760,5

ScheckeHollænderKlubben - Rex

Ela Nørgaard, Struer

Rex, dalmatiner, castor

1,0

94,0

ScheckeHollænderKlubben - Tysk Kæmpeschecke

Ursula Høgh, Solbjerg

Tysk Kæmpeschecke, sort

1,0

95,0

ScheckeHollænderKlubben - Engelsk Schecke

Egon Carstens, Viborg

Engelsk Schecke, sort

0,1

95,0

ScheckeHollænderKlubben - Californien

Gunner Sørensen, Skals

Californian, sort

0,1

94,0

ScheckeHollænderKlubben - Russer

Jette Garly, Rødkærsbro

Russer, sort

1,0

94,0

ScheckeHollænderKlubben - Hollænder

Marianne Paaske, Randers SØ

Hollænder, sort

0,1

95,0

ScheckeHollænderKlubben - Dværgschecke

Louise Møller, Gredstedbro

Dværgschecke, sort

1,0

95,0

Rexklubben - Gjølpokalen

Kristian Mose Kristensen, Brovst

Rex, dalmatiner, sort

1,2

284,0

Rexklubben - Bedste resultat tegnede

Poul Erik Søndergaard, Viborg

Rex, dalmatiner, sort

4,0

380,0

Rexklubben - Bedste 6 Rex-pokalen

Kaj Kristensen, Brovst

Rex, hvid, rødøjet

1,5

570,5

Rexklubben - Bedste resultat Lille Rex

Diana Lyk, Nordborg

Lille Rex, blå

1,0

95,0

Rexklubben - Jubilæumspokal

Kaj Kristensen, Brovst

Rex, hvid, rødøjet

1,3

380,5

Den danske Vædderkaninklub - Bedste han

Jens Jøren Hesel, Skive

Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,0

95,0

Den danske Vædderkaninklub - Bedste hun

Henrik Moesgård, Randers NV

Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

0,1

95,0

Den danske Vædderkaninklub - Bedste chin

Christian Engen, Bindslev

Fransk Vædder, chinchilla

0,1

95,0

Den danske Vædderkaninklub - andre farver

Susanne Jessen, Brørup

Fransk Vædder, kappetegnet, blå

0,1

95,0

Den danske Vædderkaninklub -  LTV

Kristian Dalsgaard, Skødstrup

Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

3,1

379,5

Den danske Vædderkaninklub - LTV andre farver

Thorben Vernersen, Hobro

Lille Tysk Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs

3,0

284,5

Den danske Vædderkaninklub - Husumpokalen

Jens Jøren Hesel, Skive

Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,0

95,0

Dværgkaninklubben - Bedste stamme

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,2

287,0

Dværgkaninklubben - Bedste 2,4

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

2,4

571,5

Dværgkaninklubben - Bedste ungdomsmedlem

Frida P. Mogensen, Ryomgård

Hermelin, white, sort

1,1

190,5

Dværgkaninklubben - Bedste 2er - ungdomsmedlemmer

Mikkel Ulrick Andersen, Løkken

Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,1

189,5

Dværgkaninklubben - Bedste veteran

Jytte Knudsen, Hjørring

Hermelin, lutino

1,0

95,0

Dværgkaninklubben - Bedste Hermelin

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

0,1

96,0

Dværgkaninklubben - Bedste Dværg Vædder

Thorben Vernersen, Hobro

Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,0

96,0

Dværgkaninklubben - Bedste Dværghare

Elina T. Jokinen, Stavsjø, N

Dværghare, zobel, brun

1,0

94,5

Dværgkaninklubben - Bedste Løvehoved

Gitte Petersen, Frederikshavn

Løvehoved, hvid, blåøjet

0,1

94,5

Dværgkaninklubben - Farvede Hermeliner

Jørn T. Schmidt, Bevtoft

Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,1

192,0

Dværgkaninklubben - Tegnede Hermeliner

Bodil & Anton Dam, Struer

Hermelin, zobel, blå

0,1

96,0

Dværgkaninklubben - Hvide Hermeliner

Bent Ernstsen, Ryomgård

Hermelin, hvid, rødøjet

1,1

190,5

Dværgkaninklubben - Farvede Dværg Væddere

Thorben Vernersen, Hobro

Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort

1,1

191,5

Dværgkaninklubben - Tegnede Dværg Væddere

Gitte Ostermann, Slangerup

Dværg Vædder, japaner, sort/hvid

0,1

95,0

Dværgkaninklubben - Afvigende hårstruktur

Diana Lyk, Nordborg

Lille Rex, blå

1,1

189,0

Sølv- & Tanklubben - Klubmester

Torben F. Christensen, Randers SØ

Tan, sort

1,3

381,0

Sølv- & Tanklubben - Tan -  guld

Torben F. Christensen, Randers SØ

Tan, sort

1,3

381,0

Sølv- & Tanklubben - Tan - sølv

Poul Beith Jensen, Hjørring

Tan, sort

2,2

379,0

Sølv- & Tanklubben - Tan - bronze

Lindy Jensen, Støvring

Tan, sort

3,0

284,0

Sølv- & Tanklubben - Stor Sølv - guld

Lissy Søndergaard, Tjele

Stor Sølv, sort

0,3

284,0

Sølv- & Tanklubben - Stor Sølv - sølv

Lissy Søndergaard, Tjele

Stor Sølv, vildtgrå

2,1

284,0

Sølv- & Tanklubben - Lille Sølv - guld

Jens Åge Jensen, Kalundborg

Lille Sølv, sort

2,2

380,5

Sølv- & Tanklubben - Lille Sølv - sølv

Jens Åge Jensen, Kalundborg

Lille Sølv, blå

1,3

379,5

Sølv- & Tanklubben - Lille Sølv - bronze

Erik Andersen, Tjele

Lille Sølv, sort

3,1

378,0

 

Landsudvalgets konkurrencer 2020

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2020 – senior

1

Kenn Mikkelsen

Belgisk Hare, vildtrød

571,5

2

Jørn Schmidt

Hermelin, vildtgrå

570,5

3

Erik Jensen

Thyringer

570

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2020 – junior

1

Mikkel Ulrick Andersen

Dværg Vædder, vildtgrå

378

2

Michael G. Nielsen

Dværg Vædder, sort

375,5

3

Mikkel Midtiby

Dværg, Vædder, madagascar

374

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2020 – double

1

Poul Beith Jensen
Erik Jensen

Tan, sort
Thyringer

757,5

 

2

Preben Jakobsen
Kaj Kristensen

Belgisk Kæmpe, vildtgrå
Rex, hvid, rødøjet

757,5

3

Lissy Søndergaard, Tjele
Jørn Schmidt

Stor Sølv, sort
Hermelin, vildtgrå

757,5

 

Fremavlscenterdysten 2020

1

Kenn Mikkelsen

Belgisk Hare, vildtrød

381

2

Esben Midtiby

Wiener, vildtgrå

379,5

3

Kim Kjøller

Schwarzgrannen

379

 

Foreningsmesterskab i Racekaninavl 2020

1

Østhimmerland

947,5

 

Pointfordeling

Antal dømte dyr pr. dommer

 

 

Pointfordeling pr. race

Navn Antal
dyr
96,0 95,5 95,0 94,5 94,0 93,5 93,0 92,5 92,0 91,5 91,0 90,5 90,0 89,5 89,0
Alaska 20 1
5%
0
0%
7
35%
9
45%
2
10%
1
5%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Angora 19 0
0%
0
0%
3
16%
5
26%
2
11%
4
21%
2
11%
0
0%
1
5%
0
0%
1
5%
1
5%
0
0%
0
0%
0
0%
Beige 3 0
0%
1
33%
0
0%
1
33%
1
33%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Belgisk Hare 32 2
6%
1
3%
11
34%
9
28%
7
22%
1
3%
1
3%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Belgisk Kæmpe 32 0
0%
0
0%
4
13%
6
19%
9
28%
3
9%
4
13%
5
16%
1
3%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Blå Wiener 6 0
0%
1
17%
0
0%
3
50%
0
0%
2
33%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Bourgogne 12 0
0%
2
17%
1
8%
7
58%
2
17%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Californian 17 0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
6
35%
0
0%
4
24%
3
18%
1
6%
0
0%
0
0%
1
6%
0
0%
1
6%
1
6%
Deilenaar 5 0
0%
0
0%
0
0%
1
20%
2
40%
0
0%
2
40%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Dværg Vædder 191 1
1%
3
2%
18
9%
37
19%
41
21%
32
17%
29
15%
8
4%
12
6%
4
2%
2
1%
1
1%
2
1%
1
1%
0
0%
Dværghare 11 0
0%
0
0%
1
9%
2
18%
5
45%
1
9%
2
18%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Dværgschecke 22 0
0%
0
0%
1
5%
7
32%
4
18%
5
23%
1
5%
2
9%
2
9%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Engelsk Schecke 14 0
0%
0
0%
3
21%
4
29%
3
21%
4
29%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Engelsk Vædder 8 0
0%
0
0%
2
25%
2
25%
1
13%
1
13%
0
0%
0
0%
2
25%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Fransk Vædder 72 0
0%
2
3%
8
11%
12
17%
17
24%
12
17%
10
14%
4
6%
3
4%
3
4%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Fuchs 6 0
0%
0
0%
2
33%
2
33%
2
33%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Hermelin 193 5
3%
6
3%
36
19%
54
28%
39
20%
18
9%
20
10%
5
3%
4
2%
3
2%
2
1%
0
0%
0
0%
0
0%
1
1%
Hermelin, fuchs 3 0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
2
67%
1
33%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Hermelin, rex 1 0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
1
100%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Hermelin, satin 3 0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
1
33%
0
0%
1
33%
1
33%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Hollænder 40 0
0%
0
0%
7
18%
12
30%
10
25%
5
13%
3
8%
2
5%
0
0%
1
3%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Hvid Land 29 0
0%
2
7%
8
28%
4
14%
9
31%
6
21%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Isabella 4 0
0%
0
0%
1
25%
0
0%
2
50%
1
25%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Japaner 6 0
0%
0
0%
1
17%
1
17%
3
50%
1
17%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Lille Chinchilla 34 0
0%
0
0%
5
15%
11
32%
7
21%
6
18%
4
12%
0
0%
0
0%
1
3%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Lille Egern 11 0
0%
0
0%
1
9%
5
45%
4
36%
1
9%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Lille Havana 30 0
0%
1
3%
6
20%
12
40%
8
27%
3
10%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Lille Rex 42 0
0%
0
0%
5
12%
10
24%
10
24%
5
12%
6
14%
3
7%
1
2%
0
0%
0
0%
0
0%
1
2%
1
2%
0
0%
Lille Sølv 33 0
0%
2
6%
5
15%
18
55%
7
21%
1
3%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Lille Tysk Schecke 1 0
0%
0
0%
0
0%
1
100%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Lille Tysk Vædder 38 0
0%
0
0%
8
21%
14
37%
5
13%
8
21%
2
5%
0
0%
1
3%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Lille Wiener 5 0
0%
0
0%
1
20%
3
60%
0
0%
1
20%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Løvehoved 5 0
0%
0
0%
0
0%
2
40%
2
40%
1
20%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Marburger Egern 6 0
0%
0
0%
0
0%
2
33%
4
67%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
New Zealand Red 17 0
0%
1
6%
2
12%
4
24%
4
24%
3
18%
1
6%
2
12%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Perle Egern 12 0
0%
0
0%
3
25%
4
33%
5
42%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Rex 37 0
0%
4
11%
11
30%
11
30%
5
14%
3
8%
3
8%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Rhinsk Schecke 4 0
0%
0
0%
2
50%
1
25%
1
25%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Russer 7 0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
2
29%
1
14%
1
14%
3
43%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Sachsengold 7 0
0%
0
0%
2
29%
4
57%
1
14%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Sallander 4 0
0%
0
0%
0
0%
1
25%
1
25%
0
0%
1
25%
1
25%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Satin 22 0
0%
0
0%
7
32%
9
41%
1
5%
2
9%
1
5%
2
9%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Schwarzgrannen 15 0
0%
1
7%
6
40%
3
20%
2
13%
3
20%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Stor Chinchilla 11 0
0%
1
9%
3
27%
1
9%
4
36%
0
0%
1
9%
1
9%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Stor Sølv 11 0
0%
0
0%
3
27%
3
27%
2
18%
3
27%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Tan 49 0
0%
4
8%
5
10%
16
33%
10
20%
6
12%
7
14%
1
2%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Thyringer 14 0
0%
1
7%
7
50%
4
29%
1
7%
0
0%
1
7%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Tysk Kæmpeschecke 19 0
0%
0
0%
6
32%
3
16%
3
16%
2
11%
4
21%
0
0%
1
5%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
White 15 0
0%
0
0%
0
0%
1
7%
3
20%
4
27%
0
0%
4
27%
1
7%
1
7%
0
0%
1
7%
0
0%
0
0%
0
0%
Wiener 18 0
0%
0
0%
6
33%
6
33%
4
22%
2
11%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Zobel 18 0
0%
1
6%
4
22%
3
17%
4
22%
5
28%
1
6%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Ørestad 4 0
0%
0
0%
1
25%
1
25%
0
0%
0
0%
2
50%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%

Pointfordeling pr. dommer

Navn Antal
dyr
96,0 95,5 95,0 94,5 94,0 93,5 93,0 92,5 92,0 91,5 91,0 90,5 90,0 89,5 89,0
Benny Garly 56 0
0%
2
4%
14
25%
10
18%
19
34%
7
13%
3
5%
1
2%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Egon Severinsen 69 0
0%
1
1%
8
12%
21
30%
14
20%
9
13%
8
12%
2
3%
3
4%
2
3%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Gullik Klepaker 76 1
1%
2
3%
15
20%
19
25%
15
20%
9
12%
9
12%
3
4%
2
3%
0
0%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Jan Mortensen 69 0
0%
4
6%
12
17%
17
25%
19
28%
8
12%
3
4%
5
7%
0
0%
0
0%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Jens Jørgen Nørgaard 64 1
2%
4
6%
8
13%
18
28%
13
20%
8
13%
8
13%
0
0%
2
3%
1
2%
0
0%
0
0%
1
2%
0
0%
0
0%
Jette Søndergård 71 0
0%
1
1%
15
21%
17
24%
19
27%
10
14%
6
8%
1
1%
2
3%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Jørn Schmidt 73 0
0%
2
3%
9
12%
24
33%
15
21%
6
8%
7
10%
1
1%
3
4%
3
4%
1
1%
0
0%
0
0%
2
3%
0
0%
Kristian Mose 52 2
4%
2
4%
8
15%
10
19%
9
17%
4
8%
12
23%
3
6%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
1
2%
1
2%
0
0%
Lissy Søndergaard 78 0
0%
0
0%
9
12%
21
27%
21
27%
11
14%
8
10%
5
6%
1
1%
1
1%
0
0%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
Louise Møller 66 0
0%
3
5%
12
18%
15
23%
10
15%
12
18%
9
14%
2
3%
2
3%
0
0%
1
2%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Michael Ostermann 70 1
1%
0
0%
14
20%
15
21%
16
23%
9
13%
7
10%
4
6%
1
1%
2
3%
0
0%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
Niels Husum 79 1
1%
2
3%
14
18%
35
44%
14
18%
8
10%
3
4%
0
0%
0
0%
1
1%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Per Søndergård 67 0
0%
2
3%
10
15%
19
28%
18
27%
11
16%
4
6%
2
3%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Pierre Ericsson 70 2
3%
4
6%
10
14%
20
29%
18
26%
12
17%
1
1%
1
1%
2
3%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Poul Erik Søndergaard 75 1
1%
1
1%
11
15%
21
28%
15
20%
6
8%
11
15%
3
4%
4
5%
0
0%
1
1%
0
0%
1
1%
0
0%
0
0%
Svein Clausen 63 0
0%
1
2%
17
27%
13
21%
14
22%
9
14%
5
8%
1
2%
1
2%
0
0%
0
0%
1
2%
0
0%
0
0%
1
2%
Søren Dalsgaard 75 0
0%
3
4%
13
17%
20
27%
14
19%
8
11%
5
7%
7
9%
4
5%
1
1%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
Thormod Saue 68 0
0%
0
0%
15
22%
16
24%
9
13%
11
16%
5
7%
6
9%
2
3%
2
3%
0
0%
1
1%
0
0%
0
0%
1
1%

Published on  February 24th, 2020